Atrakcje

       Tuż obok Osady, poniżej Skansenu zlokalizowana jest przystań żeglarska Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego, gdzie można wypożyczyć jachty, kajaki, rowery wodne. Jezioro oraz wpadające do niego rzeki: Białka i Dunajec to znane miejsca wędkarskie. Po jeziorze pływa statek wycieczkowy „Biała Dama”, Harnaś (przystań pod zamkiem w Niedzicy, 15 km); istnieje możliwość wyczarterowania statku na rejsy specjalne, cumowaniem w przystani PTŻ przy Osadzie. W Kluszkowcach i Czorsztynie można uprawiać jazdę konną (wyznaczone są atrak­cyjne trasy do turystyki konnej), a cała okolica to zna­komity teren do pieszej i rowerowej turystyki w Gorcach, Pieninach i Pieninach Spiskich.

      W odległości ok. 2 km, w górnej części wsi Klusz­kowce na górze Wdżar - kompleks narciarski „Czorsztyn-Ski” (3 wyciągi orczykowe, całoroczna kolejka krzesełkowa 2 os.; 4 oświetlone i sztucznie śnieżone trasy zjazdowe, trasa biegowa, bar, serwis, wypożyczalnia), a na górze Wdżar bacóka, zagroda strusi, szkoła paralotniowa (jedne z najlepszych w Polsce warunków do uprawiania lotniarstwa) i całoroczna rynna grawitacyjna typu „roller coa­ster”.

      W odległości ok. 12 km znajduje się przejście graniczne Nie­dzica-Łysa n. Dunajcem na Słowacji, a w Sromowcach Niżnych przejście pie­szo-rowerowe (kładka na Dunajcu ) do Czerwonego Klasztoru. Blisko jest także do przystani fli­sackiej w Sromowcach-Kąty (ok. 13 km), gdzie rozpoczyna się najsłynniejszy w Polsce spływ tratwami przełomem Dunajca przez Pieniny. Istnieje także możliwość spływów pontonowych i kajakowych.

           Można zwiedzać średniowieczne zamki w Czorsztynie (5 km) i Niedzicy (15 km), zaporę wodną (14 km), oraz najpiękniejsze i najbar­dziej znane w Pol­sce gotyckie drewniane kościółki w Dębnie (jedyny tego typu zabytek klasy „0” w Polsce; 6 km), Harklowej (12 km) i Łopusznej (14 km) oraz gotyckie murowane kościoły w Niedzicy i Frydmanie. W Łopusznej znajduje się także drewniany Dwór Tetmajerów z XVIII wieku z ciekawym kompleksem zabudowań dworskich i stadnina koni (14 km). Niedaleko jest też do Krościenka (10 km) stanowiącego główną bazę wypadową w Pieniński Park Narodowy i do uzdrowiska Szczawnica (15 km) – obie miejscowości mają m.in. ciekawą drewnianą zabudowę pensjonatową z XIX wieku.  W starych kamieniołomach andezytu na górze Wdżar (2 km) oraz na wapiennych skałkach Obłazowa i Kramnica w przełomie Białki k. Nowej Białej (ok. 16 km) znajdują się liczne drogi wspinaczkowe z trwale osadzonymi hakami i stanowiskami asekuracyjnymi umożliwiającymi wspinaczkę skalną na drogach o różnych stopniach trudności. Na okolicznych górskich bezdrożach i drogach terenowych od kilku lat rozgrywane są m.in. krajowe eliminacje do słynnego międzynarodowego rajdu Camel Trophy. Urozmaicona rzeźba i roślinność w Gorcach, Górze Wdżar i w Pieninach Spiskich umożliwiają organizowanie różnych gier i biegów terenowych.

                Do atrakcji turystycznych zaliczyć możemy dobrze zachowaną kulturę ludową, folklor góralski, żywy i widoczny, zwłaszcza podczas świąt i w strojach flisaków. Kultura ludowa jest bardzo bogata, gdyż składają się na nią trzy regiony o nieco odrębnych tradycjach: Pieniny, Spisz i Podhale.

           Nie ulega wątpliwości, że region Jeziora Czorsztyńskiego posiada unikalne warunki do rozwoju różnych form turystyki. Połączenie gór, wody, lasów, widoków na Tatry, Gorce i Pieniny, nagromadzenie w jednym miejscu tylu ciekawych, wart odwiedzenia obiektów tworzy niespotykany efekt. Ową unikalność potęguje żywy folklor i sztuka ludowa, możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, cisza i spokój oraz widoczna zmienność pór roku. Wszystko to sprawia, że region Jeziora Czorsztyńskiego posiada bardzo korzystne warunki do uprawiania rozmaitych form turystyki (żeglarstwo, paralotniarstwo, wędkarstwo, wspinaczka, agroturystyka), wypoczynku i rekreacji.

          Osada Czorsztyn oprócz wynajmu miejsc noclegowych i sal w centrum konferencyjnym oraz prowadzenia działalności gastronomicznej organizuje również ogniska z pieczeniem barana, biesiady z kapelą góralską, kuligi  oraz wycieczki i inne atrakcje jak quady, paintball, rafting.

 

Zamek w Niedzicy

 

Zamek w Czorsztynie

 

Kościółek w Dębnie

 

Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

 

Zapora i elektrownia wodna w Niedzicy

 

Sokolica

 

Przełom Białki

 

                      Spływ Przełomem Dunajca                         Rafting                                           Tyrolka

 

                           Park linowy                                         Quady                                          Paintball                                                     

   

                                                 Off - road                                       Paralotniarstwo